مرکز هشدار الکترونیک (مها)

 یکی از جرائم شایع که امروزه به شدت امنیت عمومی را به مخاطره انداخته و به آرامش روحی و سلامت افراد جامعه آسیب وارد می نماید، سرقت از اشخاص، اماکن تجاری، اداری، منازل، وسایط نقلیه و . .. می باشد.

متأسفانه موضوع سرقت یکی از جرائم مهم و رایج اکثرکشورهاست و معضلی است که تقریبا در اغلب جوامع دیده می شود و این جرم درگذشته های دور نیز وجود داشته و به روش های گوناگون صورت می گرفته است و بی تردید یکی از با سابقه ترین جرائم است که در طول سالیان متمادی دستخوش تحولات و تغییرات زیادی قرار گرفته و شگردها و شکل انجام آن در زمان های متفاوت و در مکان های مختلف تغییر نموده است.

تحولات

گذشت زمان بر این پدیده نیز اثر گذاشته و تحولاتی در آن به وجود آورده، لذا نحوه انجام سرقت، وسایل و ابزار مورد استفاد.، نوع اموال و اشیا، مسروقه، همچنین سبک سرقت سارقین از هر نظر تغییر کرده است. امروزه اغلب سرقت هابابرنامه ریزی دقیق وبا بهره وری ازامکانات فنی پیشرفته انجام می شود و سارقین از آخرین تکنولوژی موجود در جهت مقاصد خود سود می برند. به همین لحاظ مقابله وبرخورد با این معضل اجتماعی نیزمتناسب با اقدامات سارقین متحول گردید. وبه صورتی علمی وحساب شده درآمده است.

 

چشم انداز

با توجه به توافقات صورت گرفته بین مرکز هشدار الکترونیک (مها) شرکت پژوهش و توسعه ناجی و پلیس 110 این مرکز در حال حاضر هشدارهای سرقت را از اماکن تحت پوشش خود دریافت می نماید و پس از پالایش هشدارها، وقوع رخداد سرقت های واقعی را در کمترین زمان به نزدیک ترین واحد گشتی جهت حضور در محل حادثه اطلاع رسانی می نماید. مها قابلیت اتصال به مراکز دیگر نظیر: آتش نشانی، اورژانس و سایر مراکز خدماتی را نیز دارا می باشد که در آینده ای نزدیک این خدمات نیز به مشترکین ارائه خواهد شد.

 

عملکرد

جهت حفظ امنیت اماکن تجاری، ساختمان های اداری و منازل مسکونی در ایام سال به ویژه روزهای تعطیل و هنگام عدم حضور ساکنین و نیز جهت کنترل و حفاظت در برابر ورود افراد غیرمجاز به ساختمان و ارائه گزارش سریع و همزمان به مراکز پلیس و مالک ساختمان، در صورت بروز سرقت ، سیستم هایی در اماکن نصب می گردد که قادرند حرکت انسان را توسط حسگرهای حرکتی تشخیص داده و ضمن انعکاس به مراکز هشدار الکترونیک (مها) باعث به صدا درآمدن آژیرهای سامانه این مرکز می شود و بلافاصله در کمترین زمان ممکن به نزدیکترین واحدهای گشتی پلیس 110 جهت حضور در محل وقوع حادثه، گزارش می شود.